About David

Political Party Activity

Various years Delegate, NSW State Council of the Liberal Party. 2007 to 2011 President, Hills Valley Branch of the Liberal Party. 1997 to 2003 Vice President, Dundas Branch of the Liberal Party. 1992 to 1996 Secretary, Bennelong FEC of the Liberal Party.

Community Activity

2009 to 2017 Director, Castle Hill RSL Group. 2009 to 2011 Director, Life Education Australia. 2008 to 2011 Member, Sydney Chamber of Commerce. 2006 to 2007 Member, Law Society Professional Standards.

Honours Received

Australian Defence Medal, Australian Army, 2007. Centenary award, Commonwealth of Australia, 2001. Australian Service Medal (Bougainville), Australian Army, 2000.

Personal

Married with 2 children.

Qualifications, Occupations and Interests

Master of Arts (MA), Charles Sturt University, 2000. Graduate Certificate in Public Policy (GradCertPubPol), University of New England, 1995. Direct Entry Officers Course, Royal Military College (Duntroon), 1995. Bachelor of Arts (BA), University of Western Sydney, 1993.

January 2008 to March 2011 Chief Executive Officer, Civil Contractors Federation. December 2006 to January 2008 Deputy Chief Executive Officer, Australian Hotels Association. January 2004 to December 2006 Executive Officer, Australian Hotels Association. December 2000 to January 2004 Manager, St John Ambulance (NSW).

January 2000 to December 2000 Captain, Australian Army – Peace Keeping. February 1999 to December 1999 Campaign Director, Australians for Constitutional Monarchy. April 1997 to December 1998 Press Secretary to the Hon Peter Collins QC MP. January 1995 to April 1997 Captain, Australian Army.

Interests

  • Rugby
  • Sailing
  • Golf
  • Military history
  • Family life
  • Formula one racing
  • Cricket
  • Reading

David was a member for the Australian Political Exchange Council’s 21st delegation to Japan in March 2013.